Finalists for the National Learning Disabilities & Autism Awards (England & Scotland) have been announced.

Nominations were invited from across the social care sector in England & Scotland; including private, statutory and voluntary organisations. Shortlisted finalists were invited to attend a judging day on, and the winners will be announced at a gala dinner which takes place on 28th June at the ICC, Birmingham. This year’s event will once again be hosted by actor and campaigner, Sally Phillips and compered by Steve Walls.

Hosted by Care Talk Magazine and sponsored by National Care Group, the awards are now in their fifth year. This year also sees the second year for events in Wales and Northern Ireland.

The National Learning Disabilities & Autism Awards offer a unique opportunity to celebrate the successes of individuals, teams and businesses in the learning disabilities and autism sector – people and organisations who really do make a positive impact on people’s lives. They aim to pay tribute to people who specifically support those with learning disabilities and autism and recognise inspirational individuals with a learning disability and/or autism who make a real difference within their communities.

There are a wide range of categories available for nomination that represent all areas of support in the sector; from frontline staff such as support workers, nurses and managers, to people and organisations who have made an impact in other areas such as training and innovation.

The awards are well regarded within the sector and are formally supported by the Association for Real Change, National Care Forum, Mencap, The National Autistic Society, Social Care Institute for Excellence and The Voluntary Organisations Disability Group (VODG).

THE FINALISTS:

The Breaking Down Barriers Award

Gemma Clark, Elysium Healthcare
Jayne Jackson, Apple House Ltd
Michael Fullerton, CMG and Regard; Change; Choice Support,CMG & Regard
Debbie Jones, Dimensions
Leep1, Leep1 CIC
The I Can Feel Good Team, Priory Group
Alexander Lewne, Rmp Care
Simon Allison, Drama Express
Noel Burke & Team, Oxford Health NHS Foundation Trust
Beverley Robinson, MacIntyre

The Complex Support Worker Award

Tania O’Grady, Midway Care Group
Michelle Wood, The Esland Group Ltd
Paula Batchelor, Elysium Healthcare
DT Team, Dimensions UK
Tanya Barnes, Freeways
Kelsey Wylie, The Hesley Group
Emma Cooper, The Hesley Group
Katie Marshall, MacIntyre

The Employer Award

The Esland Group
Precious Homes
Accomplish Group
Mentaur Group
Hesley Group
Apple House Ltd
Jaffray Care
Cream Care
Catherine Care
Egalite Care
Next Steps
Inclusion Consultants, Mencap
Community Integrated Care

The Employer of People with a Disability Award

XPO
Nick Walsh & Elena Nicola, Nickel Support CIC
Nathan Lomax, Quickfire Digital
Sally Bassett, Lunch on the Run
Dawn Dunn, Tree Tops Children’s Occupational Therapy
Stephen Bygrave, StedyChefs Learning Centre
Exceptional Individuals
Precious Homes L’Ucello Café, Precious Homes

The Frontline Leader Award

Zara Begum, Midway Care Group
Samantha Stewart, Priory Group
Natalie Rawson, Hesley Village
Caroline Snow, Lucy Glyn
Katie Lee, Affinity Trust
Rebecca Blackmore, Apple House Ltd
Keighley Lavelle, Accomplish Group
Gerald Padfield Dimensions
Gavin Weatherley, Priory Group
Jody Cross-Clayton, Precious Homes
Lisa Matthews, Camphill Village Trust

The Great Autism Practice Award

Adam’s Core Support Team, Affinity Trust
John Caskake , Apple House Ltd
Shirley Nelson Homes, Horizon Care & Education Group
Lincolnshire Autism Partnership, Multi-agency partnership
Stephen Simpson, South West Yorkshire Partnership NHS Foundation Trust
Autism Friendly Team, Dimensions
Jorik Mol, Oxford Health NHS Foundation Trust
Gemma Clark, Heather Clarke-Lewis, Lyn Shelton, Elysium Healthcare
Cragside House Team, Caretech
Julia Micklewright, ASPIE
Wast Hills Autism Service, Cygnet
Precious Homes L’Ucello Café, Precious Homes

The Learning Disability Nurse Award

Ruth Barber Mclean, Oxford Health NHS Foundation Trust
Jacqui Berry, Oxford Health NHS Foundation Trust
Kate Senior, NHS
Lyndsey Clare , Hesley Group
Jessica Sartain, PJ Care
Clare Farrelly, Surrey and Borders Partnership NHS Foundation Trust
Jan Macfarlane, Surrey & Borders Partnership NHS Foundation Trust
Paula Pearl and Jean Kendall, EPUT
Elizabeth Smith, Consensus Support
Tracey Dunkley, Jaffray Care

The Making a Difference Award (Independent)

Laurie Duggan, Ryan QC Homes Ltd
Tregoney Avenue, Essential Care and Support part of National Care Group
Sally Harvey, Accomplish Group
Living our Lives Supported Living Service, Care4all (North East Lincolnshire) Ltd
Natalie Brotherton, Priory Group
Louise Thomas, Helsey Group
Simon Cooper, Exemplar Healthcare
Daisy Agudetse, Caretech
Sarah Berry, Cygnet Health Care
Rebecca Pearson, Catherine care
Cherry Trees Close Team
Amanda Kennedy, Consensus Support Services Ltd

The Making a Difference Award (Not for profit)

Sian Cripps, Oxford Health NHS Foundation Trust
Liz Wells, Dimensions Uk
Samantha Lismore and the Northmead Team Discovery
Kimberley Ashwin, Oxford Health NHS Foundation Trust
Norah Flanaghan, Accord Housing Association
Liam Twizell, Hand In Hand Activities CIC
Claire Bates, Choice Support
Michelle Rebello-Tindall, Dimensions UK
Frances Longden, Coventry City Council
Ruth Harrison and Paula Evans, Kings Mill hospital
Plymouth Parent Advocacy Project, Plymouth Highbury Trust
Sara Ryan, Real life Options

The Manager Award

Lorraine Hunt, CMG
David Quinton, Accomplish Group
Paul White, Horizon Care & Education Group
Paul Kitto, Discovery
Sharon Snook, Caretech
Kevin Kerr, Voyage Care
Trish Patrickson, Goldcrest House
Chelsi Cornwell, Aspirations
Gina Denyer, Affinity Trust
Mrs Susan Brinkworth, Caretech Community Service
Janet Lancaster, Dimensions
Jamie Rossiter Priory Group (Adult Care)

The Newcomer Award

Tamsin Silver, The Esland Group Ltd
Debbie Jones, Dimensions
Edward Nash, The Grange (2016) Ltd
Leanne Edney, CMG and Regard
Carl Gaskin, Camphill Village Trust
Harry Gell, Caretech
Jonah Langston, Egalite Care Ltd
Jonathon Povey , Optalis
Jessica Robinson, Eden Futures
Alison Napthen, Independence Matters CIC
Kelly Pateman, MacIntyre
Lianne Davies, Consensus

The People’s Award

Elisabeth Stanford, Apple House Ltd
Maria Spencer, Sanctuary Supported Living
Ben Baker, Trust Care Management Limited
Mary Woodall, CMG and Regard
Lucy Reeve, Freeways
The Dance Leader Team, DanceSyndrome
Precious Homes Choir, Precious Homes

The Positive Behaviour Support Award

Keeley Ward and the Behaviour Specialist Team, Midway Care Group
Foxbrook House Team, The Esland Group Ltd
Nola O’Connor, CMG / The Regard Group
Staff at Clark House , Essential Care and Support part of National Care Group
The Woodhouse psychology team, Elysium healthcare
Hannah Own, Hesley Group
Loraine Atherton, RMP CARE
Mrs Hardeep Kaur Rattanpal, Ask Day Centre
Lousie Kirchel , Priory Adult Care
Somerset Progressive School, Keys Group
Living Our Lives, Care4all

The Senior Manager Award

Julie Fish, National Care Group
Emma Cross, Midway Care Group
Rebekah Latimer, The Regard Group
Jane Mazzafiore, Future Directions CIC
Alison O Meara, Precious Homes
Jo Denning, St Anne’s Community Services
Ian Pope, Freeways
Emily Whitehurst , Bondcare
Elaine Cole , Focus Care Agency Ltd
Debbie Lanceley, Hesley Group
Philippa Spicer, Health Education England
Sadie Scott, MacIntyre

The Sporting Chance Award

Disability Sports Coach Disability Sports Coach
Mac Wontorowski, Hft
Samantha Burke & Patrick, Affinity Trust
Stephen Adamson, CMG and Regard
SPACE, SPACE, Hertfordshire
Maddy Ford,The Change Foundation
Tom Ward,Precious Homes

The Support Worker Award

Zoe Ellena, Next Steps
Kelly Story, Optalis
Sarah Haffenden, Egalite Care Ltd
Michelle Colson, Consensus Support Services
Charley Pilchey, Avante
Samantha Thompson, Elysium Healthcare
Jacqui Woodhouse, CMG & Regard
Nicola Driffield, National Care Group
Kayla Wheelan, The Dairy House
Marc Handley, Precious homes
John Land, Eden Futures
Thomas Crowther, Caretech Community Service
Cluster 2 Team, Affinity Supporting People/NCG
Annie Phillips, Affinity Trust
Ivan Munoz-Aguado, Precious Homes
Lausanne Road Team, Precious Homes
Lawrence McAlinney, Precious Homes
Nathan Noel, MacIntyre
Emmanuel Uwimana, Consensus Support Services Ltd
Anthony Harkin, Real life Options
Lorraine Burnett, Care4All
Clair Gell, The Avalon Group
Tasha Gillman, Dimensions
Carolyn Tucker, Surrey Choices

The Supported Housing Award

Active Prospects
Suzanne Horner – Fern Close team, Coventry City Council
Signature Supported Housing CIC, Signature Supported Housing CIC
Housing Team, Golden Lane Housing
Fenny Mews and Stratford View, Precious Homes LTD
The staff team, Precious Homes
Diane Benden, Advance Housing and Support
Sanctuary Supported Living, Sanctuary Housing
Michael Boardley/Carolyn Greenhalgh, Housing Brokerage Team
Jayne Huthwaite, Eden Futures
Doubleday Court, Outward

The Supporting Older People with Learning Disabilities Award

Cregg Na Barr Team – Tony Simons, Affinity Trust
Elm Tree House Staff Team, Priory Adult Care
Ray Tyrer, Dimensions
Mentaur Group, Mentaur Group
Cara Whittle, Christopher Wilkinson and Anita Porter, St Anne’s Community Services
Jayne Jackson, Apple House Ltd
Shoebury Road Team, Focus Care Agency Limited
Founders House, Scottish Autism
Mandy Ford, Guild Care

The Team Award

Team Midway, Midway Care Group
CMG (PMLD team), CMG
Donna Hearn, Hightown Housing Association
Trittiford Road Care and Support Team, Accord
SA Team,Dimensions UK
Selwyn House, Discovery
Housing Team, Golden Lane Housing
easy on the i, Leeds & York Partnership NHS Foundation Trust
Dawson Close Team, CIC
Express CIC, Express CIC
Warrington Memory Café Team, MacIntyre
Vale House, Consensus Support Services Ltd
David Bean, Jenny Howitt, James Bell, Amy Hodson, David Sheardown and Lorraine Abbott, Lincolnshire Learning Disability Partnership

The Trainer Award

Sally Harvey, Accomplish Group
Darren Dixon, Leep1 CIC
Dr Mark Brookes, Dimensions
Lorraine Ray, Next Stage
Nick Megson, National Autistic Society
Laura Gammon, Hesley Group
Sharon Walmsley, Progress care
Laura Jefferies, Cream Care
Debbie Parsons, Elevation Care Services
Sue Marsden and Hana Holden, Kent Community Health NHS
Wayne Phillips and Louise Humphreys, Select Lifestyles
Loraine Nucoll, Independence Matters CIC

The Jim Mansell Award for Outstanding Contribution

Matthew Harrison, Midway Care Group
Sue Hatton, Accomplish Group
Elaine Nicholson, Action for Asperger’s (AfA)
Jane Montrose, Apple House Ltd
Julie Campbell, Dimensions
Susan Hanley, Leep1 CIC
Isabel Melo, Mentaur Group
Joanne Hardwick, Sanctuary Supported Living
Angie Cogbill, Surrey Choices
Allison Alford, Walsingham Support